כתרים

שתף מאמר:

הענף האסתטי מתפתח גם ברפואת השיניים. אם עד לפני כמה שנים חוזקו של החומר, עמידותו לאורך זמן והתאמתו של הכתר לשן היוו את הקריטריונים החשובים ביותר בתחום רפואת השיניים, היום הדבר השתנה. כיום ישנם פתרונות ששמים דגש על המראה הטבעי, בנוסף לשמירה על התנאים הנ”ל.

טיפולי שיניים מסוג כתרים מיועדים לצורך שיחזור כותרות שיניים אשר נפגעו או חדלו מלתפקד ולהראות בצורה משביעת רצון. כתרים מלאים באים להגן על שיניים הרוסות ולשחזרן.

קיימים מספר סוגים של כתרים, להלן הנפוצים שבהם :
כתר יצוק- כתר מסוג זה איננו מכיל ציפוי כלל, ומבחינה אסתטית אינו מספק (צבעו אפור).
כתר חרסינה עם כיפה ממתכת – כתר אשר מורכב מכיפת חרסינה המצופה שכבת מתכת. החלק הפנימי של הכתר הוא העשוי ממתכת, מודבק לשן ועוטף אותה.

הבעיה הגדולה של כתרים מבוססי מתכת, היא שלאחר מספר שנים, כאשר מתרחשת נסיגת חניכיים, נגלה הצבע המתכתי השחור, שאינו נעים לעין. כמו כן, כתרי המתכת יוצרים קורוזיה, שמשחירה את החניכיים. אבל הכתרים החדשניים, שבסיסם עשוי מזירקוניה בגון השן הטבעית והוא מצופה בחרסינה, מחקים בדייקנות את צבע השן הטבעית ואת שקיפותה. בנוסף, מכיוון שבסיס הכתר הינו בהיר כשן טבעית, גם כאשר מתרחשת נסיגת חניכיים, נשמר מראהו האחיד של הכתר ולא נגלה חומר מצבע אחר מתחת לציפוי החרסינה.
כתר מחרסינה מלאה ללא מתכת עשוי רק מחומר זכוכיתי (זירקוניה +חרסינה). הכתר נבנה בתהליכים שונים ומורכבים יותר מכתר סטנדרטי הבנוי מחרסינה המאוחה למתכת. בכתרים הללו על פני בסיס מתכתי נוצקת זכוכית (חרסינה). 
כתרי חרסינה מלאה ממוקמים לרוב בחזית הפה היכן שנדרשת רמת אסתטיקה גבוהה, אך לא תמיד.
כיום, הביא חוזק החומרים לפתיחת אפשרויות חדשות ולביצוע כתרים אסתטיים העומדים אף בכוחות הלעיסה ועמידותם לאורך זמן הוכחה בספרות המדעית.
כתר “Jacket” עשוי זכוכית (חרסינה) מיוחדת שיוצרת שקיפות, מראה טבעי ויציבות של הצבע לאורך שנים רבות. היסטורית ,סוג כתר זה הוא הותיק ביותר ובעל ההצלחה ארוכת טווח הבדוקה ביותר. שחזורים אילו יכולים להחזיק שנים רבות,אלא שנסיגות חניכיים בעקבות דלקות חניכיים, גורמות בדרך כלל להחלפתם.

בדרך כלל אין כאבים אחרי טיפול שורש, אך תיתכן רגישות בשן המטופלת כמה ימים.
יכול להיווצר מצב בו טיפול שורש ייכשל מסיבות שונות, למשל עבודה לא איכותית של רופא השיניים, השחזת יתר של השן, או עבודה לא מקצועית על הכתר המיועד לשן במעבדה (יש לזכור שהכתר מוכן במעבדה על-ידי טכנאי המוכשר לכך, ונדרש שילוב של רופא טוב ושל טכנאי טוב בכדי שהטיפול יהיה מוצלח ואיכותי). לא תמיד כשטיפול שורש נכשל יש צורך בעקירת השן המטופלת. ייתכן וניתן לעשות טיפול שורש חוזר, או השלמה נוספת.
יש לשים לב כי לפני טיפול שיניים מסוג טיפול שורש חובה לעבור צילום רנטגן, וזאת בכדי שהרופא יוכל לראות את מצב השן ואת מצב השורשים שלה. וייתכן כי במהלך הטיפול יידרשו צילומים נוספים. 
הכתר הקבוע מודבק ואמור להחזיק לפחות כמה שנים על השן. לאחר הטיפול ולאחר הדבקת הכתר הזמני, רצוי לבדוק שההרגשה בפה טובה, ושהכתר יושב טוב על השן. אם יש בעיות כלשהן, או הכתר מרגיש לא נוח מכל סיבה שהיא, זה הזמן לבצע שינויים.


מתי עושים כתרים?
1. שיניים שנפגעו מעששת נרחבת.
2. שיניים מוחלשות משחזורים נרחבים.
3. שיניים בעלות שחיקה נרחבת.
4. שיניים אשר עברו טיפולי שורש ואיבדו חומר שן רב.
5. שיניים בבקיעת יתר.
6. שיניים בעלות כותרת קלינית קצרה ולא אסתטית.
7. שיניים בעמדות שונות.
8. שיניים כמאחזות לגשר.
9. נסיגת חניכיים בלתי אסתטית.
10. חסרונות כתרים מלאים 
11. גירוי/דלקת רקמת החניכיים.
12. קושי באבחון עששת מתחת או בשולי הכתר.
13. אורך חיים מוגבל בהתאם לחומר ממנו עשוי הכתר.
14. תחזוקה ואיכות הרופא המטפל.

מאמרים נוספים

כתרים

הענף האסתטי מתפתח גם ברפואת השיניים. אם עד לפני כמה שנים חוזקו של החומר, עמידותו לאורך זמן והתאמתו של הכתר לשן היוו את הקריטריונים החשובים

השתלת שיניים ביום אחד

השתלות שיניים ביום אחד – זהו מונח רפואי המשמש לתיאור התהליך שבו שן, שיניים או שחזורים נעקרים מהמקום ובמקומם מותקן שתלים ועליהם  גשר או גשרים